Така можливість у іпотечних боржників з'явилась завдяки недавньому рішенню Верховного Суду України.

Так за останні роки при розгляді судами справ про звернення стягнення на предмет іпотеки, склалася усталена судова практика, відповідно до якої суди ухвалювали рішення про звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом його продажу на публічних торгах у межах процедури виконавчого провадження за початковою ціною, що встановлюється на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна, на підставі оцінки, проведеної суб’єктом оціночної діяльності (незалежним експертом) на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій.

Проте 07 жовтня 2015р. при розгляді справи №6-1935цс15, ВСУ прийшов до висновку про хибність такої практики.

Так, найвища судова інстанція в своїй Постанові по вищевказаній справі прийшла до висновку, що виходячи зі змісту поняття «ціна», як форми грошового вираження вартості товару, послуг тощо, у розумінні норми статті 39 Закону України «Про іпотеку», встановлення початкової ціни предмету іпотеки у грошовому вираженні визначається за процедурою, передбаченою частиною шостою статті 38 цього Закону.

Згідно ж цієї процедури, ціна продажу предмета іпотеки встановлюється за згодою між іпотекодавцем і іпотекодержателем або на підставі оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності, на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна. ВСУ ж чітко вказав на те, що «посилання суду першої інстанції у резолютивній частині рішення на визначення початкової ціни предмету іпотеки під час здійснення виконавчого провадження суперечить вимогам статей 39 та 43 Закону України «Про іпотеку».

Ця здавалось би юридична казуїстика дає іпотечним боржникам шанс на перегляд певної частини судових рішень з мотивів невідповідності судового рішення суду касаційної інстанції, викладеному у постанові Верховного Суду України висновку щодо застосування у подібних правовідносинах норм матеріального права.

Ризикну припустити, що ця кількість судових рішень може виявитись досить значною, оскільки в тому числі і у виконавчому провадженні рекомендував визначати ціну реалізації предмета іпотеки Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №5 від 30 березня 2012 року своїй Постанові «Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин» (пункт 42 Постанови).

Андрій Авторгов, адвокат, к.ю.н. партнер юридичної фірми “Агентство з питань боргів та банкрутства”.

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Просмотров: 5893