У ВРУ 02.03.2015р. Зареєстровано законопроект №2275 який має назву “Проект Закону про заборону надання колекторських послуг з виконання грошових зобов'язань фізичними особами".

Незважаючи на те, що пояснювальна записка та назва законопроекту встелена “благими намірами”, його прийтяття призведе фактично до легалізації колекторської діяльності у найгірших її проявах.

Так стаття 3 цього законопроекту визначає колекторські послуги, як такі, що здійснюються від свого імені або від імені кредитора, які юридична чи фізична особа надає кредитору у сприянні щодо вчинення боржником дій із сплати простроченої заборгованості за грошовими зобов’язаннями шляхом усного, письмового спілкування з ним, членами його сім'ї (!!!) та іншими родичами (близькими особами) (!!!), його роботодавцем (!!!) та іншими особами, які спілкуються з боржником (!!!) (в тому числі з використанням електронного чи іншого технічного засобу зв’язку: проведення телефонних переговорів з боржником; надсилання письмових повідомлень боржнику, у тому числі в рамках обов'язкового досудового порядку врегулювання спору; надсилання повідомлень боржнику електронною поштою; надсилання SMS, ММS - повідомлень боржнику; повідомлення боржника про наявність заборгованості за допомогою автоінформатора тощо).

Яке відношення мають до цивільно- правових відносин особи, члени сімї, інші родичі, роботодавці та інші соби, особисто мені уявити важко.

Звичайно, купівля боргових зобов’язань є нормальним явищем, проте стягувати ці борги як первісний кредитор, так і кредитор-покупець мають у визначений законом спосіб. Органом що може приймати рішення про стягнення боргу, є суд.

У передбачених законом випадках, рішення про стягнення боргу може приймати нотаріус, який має право вчиняти виконавчий напис нотаріуса, який в свою чергу є виконавчим документом. Приймаючи рішення про стягнення боргу, суд перевіряє обґрунтованість вимог, чи не сплинув строк позовної давності, правильність та обґрунтованість нарахування пені та штрафу.

Всі дії стосовно виконання рішення суду або іншого органу про стягнення боргу, проводяться на користь стягувача виключно державним виконавцем.

Всі інші особи, які називаються «колектори», та інші, на сьогодняшній день, до прийняття цього недолугого законопроекту, мають приблизно таке ж право турбувати боржника своїми дзвінками, або візитами, які і будь який перехожий на вулиці-тобто ніякого!

Більш того, за примушування до виконання до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов’язань, тобто вимогу виконати чи не виконати договір, угоду чи інше цивільно-правове зобов’язання з погрозою насильства над потерпілим або його близькими родичами, пошкодження чи знищення їх майна, існує кримінальна відповідальність, передбачена статтею 355 КК України.

"Протягнення" ж Закону, який дає зелене світло на “діставання” колекторами родичів близьких та знайомих боржника, є правовим нонсенсом. І хай не вводить вас в оману його назва. Заборону завтра іншим законом тихо знімуть, а права колекторів у законі залишаться!

Андрій Авторгов, адвокат, к.ю.н.

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Просмотров: 2227