Факт правомірності володіння майном є достатньою підставою для  особи, яка володіє речовим правом на чуже майно, для звернення за захистом цього права

03 грудня 2014 року було оприлюднено позицію Верховного суду України у справі № 6-183цс14  щодо відшкодування шкоди, завданої внаслідок неналежного стану дороги водію чужого транспортного засобу. Згідно обставин справи позивач, здійснюючи управління чужим транспортним засобом, в'їхав колесом автомобіля у вибоїну, яка знаходилась на асфальтобетонному покритті проїзної частини, унаслідок чого автомобіль отримав механічні пошкодження. Власником дороги є Чернігівська міська рада. Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позовних вимог, апеляційний суд відмінив це рішення та задовольнив позов.

Вищий спеціалізований суд України скасував рішення апеляції та визнав законним рішення суду першої інстанції. Позиція суду зводилась до того, що особа, яка не є власником транспортного засобу має довести, що в результаті аварії шкоду було заподіяно саме їй. Також суд касаційної інстанції дійшов висновку щодо недоведеності позивачем усіх елементів складу цивільного правопорушення  згідно  вимог статті 1166 ЦК України, оскільки відповідно до постанови про закриття кримінального провадження від 8 липня 2013 року пошкодження асфальтобетонного покриття у вигляді вибоїн не визнано причиною дорожньо-транспортної пригоди, а лише сприяючим фактором.

Верховний Суд України (ВСУ), здійснюючи перегляд цієї справи, прийшов до іншого висновку та роз яснив судам нижчих ланок, що особа, яка не є власником транспортного засобу, але керувала ним на законних підставах, має право вимагати відшкодування шкоди, завданої цьому майну. Так, ВСУ зазначив: речове право на чуже майно, як і право власності, носить абсолютний характер. Суб'єкт речового права на чуже майно вступає у відносини з усіма іншими суб'єктами,  хто його оточує. Таким чином, абсолютний характер речового права проявляється в тому, що порушником речового права на чуже майно може бути будь-яка особа із числа тих, з ким він вступає у відносини. Відповідно до статті 396 ЦК України правила про захист права власності, які встановлені главою 29 ЦК України, поширюються на речові права власності на чуже майно. Якщо порушення речового права на чуже майно, з вини третіх осіб,  завдало певних майнових збитків особі, якій належить це право, то ця особа може звернутися за захистом належних їй прав на підставі статті 396 ЦК України.

Факт правомірності володіння майном є достатньою підставою для  особи, яка володіє речовим правом на чуже майно, для звернення за захистом цього права. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Така позиція суду  є дуже  прогресивною та дає підстави сподіватися, що в майбутньому можна бути уникнути затягування справ, пов язаних з ДТП. Адже відтепер, з урахуванням позиції ВСУ, на позивача не покладатиметься  обов'язок доказування вини відповідача в заподіянні шкоди, він лише повинен доказати факт заподіяння такої шкоди відповідачем та її розмір.   

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Просмотров: 1226