п. 5 ст. 44 Податкового кодексу України, зазначає, що у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов’язаний у п’ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити орган державної податкової служби за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та митний орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації. Платник податків зобов’язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до органу державної податкової служби, митного органу. 

Податковий кодекс України покладає на платника податків обов’язок забезпечити зберігання документів первинного бухгалтерського обліку не менше ніж  1095 днів з дня подання податкової звітності для складення якої використовуються зазначені документи, а у разі її неподання – з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності. В тому ж випадку якщо у Вас сталась, непередбачувана подія (пожежа, потоп, або один з ваших співробітників випадково знищив не той документ), податковий кодекс дає Вам 90 днів аби виправити таку ситуацію і відновити документи…  А тепер уявімо ситуацію, коли у абсолютно сумлінного платника податків в офісі трапилась пожежа і була пошкоджена не лише частина документів, але й приміщення де працювало підприємство… Отже, на думку законодавця перше, що ми повинні зробити це лише оговтавшись від шоку повідомити податкову інспекцію, про те, що в нас втрачені документи чи частина документів первинного бухгалтерського обліку, а потім почати їх відновлювати… Проте, як саме ми повинні відновлювати ці самі документи: писати листи контрагентам з проханням дати копії; вивісити на сайті компанії оголошення що мовляв товариші підприємці, кому за останні 1095 днів пощастило з нами попрацювати дайте будь ласка копії документів, а то у нас лихо, а податковий кодекс вимагає все відновити за 90 днів тощо. А що робити, якщо ми не пам’ятаємо всіх контрагентів? Якщо за рік ми укладаємо тисячі контрактів і видаємо та отримуємо тисячі податкових накладних, підписуємо тисячі акти виконаних робіт, договорів тощо… Що робити якщо не всі контрагенти відгукнуться на наше прохання? Нажаль, принаймні особисто мені не вдалося знайти документ, який би хоч частково давав відповіді на всі ці питання. Незрозумілою є ситуація що робити, якщо за 90 днів платник податків не зміг, або зміг лише частково відновити втрачені документи. Окрім того незрозумілою є ситуація які дії повинна вчинити податкова інспекція після того, як ми повідомили їй про втрату документів первинного бухгалтерського обліку. І якими мають бути дії податкової коли під час однієї з перевірок ми не зможемо надати  всі документи (чи їх частину) які у нас запросила податкова. Чи не буде така ситуація підставою для застосування до нас штрафних санкцій чи скажімо не підтвердженням нам податкового кредиту, і як наслідок відмови у відшкодуванні ПДВ??? Як бачимо питань більше ніж відповідей… І найгірше в цій ситуації те, що ми жодним чином не можемо спрогнозувати дії податкової….

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Просмотров: 6023