Національний Банк України висловив офіційну позицію стосовно статусу криптовалюти

На сьогодні мільйони людей у всьому світі використовують віртуальну валюту (криптовалюту) Bitcoin як офіційний засіб платежу, об’єкт для інвестицій, досліджень та інших цілей. Bitcoin (біткоіни) є однією з найпопулярніших альтернатив традиційним валютам і являє собою програмний код, який не регулюється жодною країною або банківським наглядовим органом у світі. Не має вона і єдиного емісійного центру. Водночас, емісія біткоінів обмежена алгоритмічно: теоретично кожен власник потужного комп‘ютера може добути біткоіни шляхом використання обчислювальних потужностей, однак загальна кількість грошей в обігу обмежена – всього 21 млн. можливих «монет» (адже алгоритми, за якими продукується дана валюта більшого не дозволяють).

Злет біткоінів прямо пов‘язаний зі світовою економічною кризою, коли визнані валюти суттєво знецінились в результаті інфляції. Водночас для біткоінів це не проблема. Перевага біткоінів якраз у тому і полягає, що їхня максимальна кількість обмежена, а отже, інфляція їм не загрожує.   У 2014 році операції з криптовалютою зацікавили і українських споживачів. Однак, Україна, схоже, не збирається легалізовувати віртуальні розрахунки. Наша влада вважає, що Bitcoin відмінно підходить для відмивання грошей та фінансування терористичних організацій. При цьому контролювати поширення криптовалюти надзвичайно важко, а значить, вона є загрозою.  Більше того, нещодавно Національний Банк України оголосив Bitcoin фікцією, а операції з віртуальною валютою – незаконними  та такими, що пов‘язані з фінансуванням тероризму. У Листі Нацбанку від 08.12.2014 р. № 29-208/72889 зазначено, що випуск віртуальної валюти Bitcoin не має будь-якого забезпечення та юридично зобов’язаних за нею осіб, не контролюється державними органами влади жодної з країн. Отже, Bitcoin є грошовим сурогатом, який не має забезпечення реальної вартості.   

НБУ вважає, що діяльність із купівлі-продажу Bitcoin за долари США або іншу іноземну валюту має ознаки функціонування так званих «фінансових пірамід» та може свідчити про потенційну залученість до здійснення сумнівних операцій відповідно до законодавства про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму.

Враховуючи наведене, НБУ вважає, що уповноважені банки не мають правових підстав для зарахування іноземної валюти, отриманої від продажу Bitcoin за кордоном.  Тому Нацбанк застерігає громадян та юридичних осіб використовувати віртуальні валюти для обміну на товари або грошові кошти, оскільки це загрожує ризиком повної втрати коштів, що задіяні у таких операціях, а також ризиком залучення таких осіб до діяльності, пов’язаної з легалізацією (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванням тероризму.

Необхідно підкреслити, що всі ризики з використанням в розрахунках так званих крипто валют несе учасник таких розрахунків. Національний банк України як регулятор не відповідає за можливі ризики та втрати пов’язані із використанням Bitcoin. Тому НБУ рекомендує користуватися послугами лише тих платіжних систем, систем розрахунків, які внесені Нацбанком до Реєстру платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури. Міжнародний досвід, що стосується Bitcoin, суттєво різниться. Наприклад, Франція, так само як і Україна, рекомендувала утриматися від використання Bitcoin. Фінляндія розглядає Bitcoin не як «валюту», а як «сировинний товар». Естонія відмовляється працювати з Bitcoin, як і найбільший скандинавський SEB Bank.

Разом з тим, у США Bitcoin не заборонені − там вони розглядаються як один із засобів платежів в електронній комерції. Так, наприклад, найбільший американський інтернет-магазин побутової техніки Overstock.com (4 місце в рейтингу Forbes) давно функціонує за рахунок біткоінів. В головному офісі Overstock.com навіть встановлено біткоін-автомат, який дозволяє людям обмінювати біткоіни на долари США в будь який час 24 години на день. На Кіпрі один із університетів став приймати цифрову валюту як спосіб оплати за навчання. Міністерство фінансів Німеччини офіційно визнало Bitcoin фінансовим інструментом та внесло відповідні зміни у Банківський кодекс. Велика Британія планує зробити Лондон світовою столицею криптовалют. Необхідно зазначити, що у випадку з Україною ситуація навколо Bitcoin має певні особливості. Поки на території країни не було терористичної загрози, особливих претензій до Bitcoin не було. Особи користувалися криптовалютою в особистих цілях, і це не викликало нарікань з боку державних органів. Але з моменту початку АТО країна перебуває під пильною увагою FATF (англ. Financial Action Task Force on Money Laundering — міжурядова організація, яка займається розробкою світових стандартів у сфері протидії відмиванню злочинних коштів та фінансуванню тероризму). Згідно офіційної позиції FATF, відсутність регуляторного впливу на біткоіни дозволяє використовувати їх в злочинних цілях, зокрема, спрямовувати на купівлю зброї. Однак, зброю можна купувати і іншими способами, а переваги технології Bitcoin ніхто не відміняв. Світова спільнота давно визнала біткоіни новим еволюційним витком в розвитку грошей та запорукою розвитку нових економічних відносин. Залишається сподіватися, що позиція НБУ щодо ігнорування біткоінів носить тимчасовий характер і з часом зміниться, принаймні щодо розрахунків між приватними особами. Так, наприклад, у Китаї уряд заборонив використання біткоінів тільки фінансовим інститутам, водночас використання біткоінів фізичними особами залишилось необмеженим. Зараз китайці є головними учасниками ринку біткоінів, що володіють більшою частиною від загальної маси цієї валюти. І, як бачимо, фінансову загрозу економіці Китаю це не спричиняє. 

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Просмотров: 2657