19 травня 2011 року Верховною Радою України прийнято законопроект про зміни до податкового кодексу, який набирає чинності з 1 числа місяця, що настає за місяцем, в якому він опублікований.

Широко анонсований як той, що внесе податкові зміни для суб’єктів малого та середнього бізнесу, які знаходяться на спрощеній системі оподаткування. Марні анонси. Та можливо не найгірший варіант спаплюження надій. Про суб’єктів малого бізнесу, аби хоч «спрощенців» ані жодного слова, або літери. Ну і добре.

Назвою цього документу його автори (ініціатором є Кабінет Міністрів України  та головний комітет – Комітет з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики) напевно передавали закодоване послання. Дуже цікаво – кому? Якщо в заголовок документу зазвичай виносяться його основні ідеї, то за назвою Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та затвердження ставок вивізного (експортного) мита на деякі види зернових культур» хто може чекати зміни оподаткування суб’єктів бізнесу, що працюють на спрощеній  системі? Звісно, що кожний. Все ж чітко і ясно.

Але ж. Закодовано та заміновано. Деякі пункти цього документу «по дотичній» але дуже і дуже можуть вплинути на діяльність деяких суб’єктів малого та середнього бізнесу.

Зміна 1. Підпункт 196.1.14 пункту 196.1 статті 196 податкового кодексу виключити.

Статья 196. Операции, не являющиеся объектом налогообложения

196.1. Не являются объектом налогообложения операции по:

196.1.14. поставке услуг, определенных в подпункте «в» пункта 186.3 статьи 186 настоящего Кодекса.

186.3. Местом поставки указанных в настоящем пункте услуг считается место, в котором получатель услуг зарегистрирован в качестве субъекта хозяйствования или, — в случае отсутствия такого места — место постоянного или преимущественного его проживания. К таким услугам относятся:

в) консультационные, инжиниринговые, инженерные, юридические (в том числе адвокатские), бухгалтерские, аудиторские, актуарные и другие подобные услуги консультационного характера, а также услуги по разработке, поставке и тестированию программного обеспечения, по обработке данных и предоставлению консультаций по вопросам информатизации, предоставлению информации и других услуг в сфере информатизации, в том числе с использованием компьютерных систем;

В перекладі з «обсучасненої» (згадалась мініатюра Штепселя і Тарапуньки) податкової мови це означає, що тепер підприємства будь-якої форми власності та організаційного статусу (включаючи і суб’єктів підприємницької діяльності-фізичних осіб (СПД-ФОП) та платників єдиного податку) можуть бути платниками податку на додану вартість.

Зміна 2. Пункт 197.9 статті 197 виключити.

«Статья 197. Операции, освобожденные от налогообложения

197.9. Освобождаются от налогообложения операции по поставке услуг, оказываемых иностранным судам и отечественным судам, осуществляющим международные перевозки пассажиров, их багажа и грузов, и оплачиваемых ими в соответствии с законодательством Украины портовыми сборами.

Переклад: підприємства, які ведуть діяльність з міжнародних перевезень, також тепер можуть бути платниками податку на додану вартість.

З вводом податкового кодексу підприємства малого бізнесу отримали купу «преференцій»:

  1. Неможливість для покупців товарів та послуг, вироблених «малечами» відносити ті витрати для зменшення оподаткованого прибутку (крім послуг у сфері інформатизації);
  2. Неможливість бути вільним у виборі бути чи ні платником ПДВ, і, відповідно, давати можливість своїм клієнтам отримувати податковий кредит при купівлі послуг.  Враховуючи те, що в зазначених в п. 196.1.14  та 197.9 податкового кодексу видах діяльності, бізнес частіше за всього провадився саме через форми малого бізнесу.
  3. Ну, і таке інше.

Але, дякуючи, прийнятому Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та затвердження ставок вивізного (експортного) мита на деякі види зернових культур», купа зменшилась. Тепер, якщо ви ведете діяльність з консалтингу, аудиту, інжинірингу та міжнародним перевезенням, - ви вільні. Вільні вибирати, чи бути, чи ні платником ПДВ.  Свято наближається.

Взагалі-то підприємства частіше хочуть звільнитися від зайвих податків. Пунктами цього закону дозволена можливість вибирати податок.  Тобто нікого не зобов’язують його платити.

Як що перекласти з «податкової» мови цей пункт означає, що тепер підприємства (одержувачі консалтингових на транспортних послуг)  отримали можливість нарахувати податковий кредит (тобто зменшити суми зобов’язань по податку на додану вартість), якщо постачальник таких послуг є платником ПДВ.

Зміни податкового кодексу перш за все направлені не на суб’єктів малого бізнесу, а на великі підприємства, котрі тепер зможуть зменшувати податкові зобов’язання по ПДВ.

«Доставляє» те, що в пояснювальній записці до Закону обґрунтовується необхідність змін «запобіганням втрат та збільшенням надходжень бюджету». А розділ 4 пояснювального тексту «Фінансово-економічне обґрунтування» розжовує нетямущим, що «Реалізація зазначеного проекту дозволить додатково залучити податки, збори та інші платежі до Державного бюджету України». Це закінчена думка.

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Просмотров: 1626