Коли одна-єдина людина починає новий бізнес-проект, вже через 2 тижні у новоспеченого керівника починається аврал. Впродовж дня він працює то юристом, то веб-дизайнером, то бухгалтером, то копірайтером, та маркетологом, то кур’єром… Очевидно, слід найняти людей, які виконуватимуть ці задачі професійно.

Новий проект шукає команду! Як її сформувати? Які її впізнати? Як оцінити ефективність?

Шукаючи "чарівну таблетку" для розвитку проекту, молодий керівник малого бізнесу потрапляє на семінар Development today, Вінниця. Віталій Бєлов, тренер з тімбілдінгу, розкриває таємницю: як створити ефективну команду? Віталій найперше оголошує: справжні команда – унікальне явище як в Україні, так і в світі.

Можна спробувати штучно сформувати складний клубок зв’язків, проблем, дій, емоцій. Але не існує 100-відсоткових чарів, що гарантовано згуртують чужих один одному людей в команду. Однак можна діяти за давно-відомим рецептом і не вигадувати велосипед щоразу, коли з’являються проблеми.

Команда – як людина: народжується, живе заради якоїсь мети, вмирає. Віталій підкреслює:

- Команда не може існувати постійно – вона приречена на розпад після виконання поставленої задачі або отримує нову задачу.

Етапи життя команди:

1. Вивчення завдання людиною, яка відповідає за її виконання.

2. Підбір персоналу – членів команди.

3. Формулювання стратегії – цілі, терміни, дії.

4. Навчання персоналу, щоб задачі вирішувались без помилок.

5. Налагодження комунікації – формування командного духу.

6. Виконання завдання.

7. Відпочинок.

8. Розпад команди або нове завдання.

Скажімо, є відділ продажів, який успішно справляється зі своїми робочими обов’язками, досягає поставлених цілей. При цьому між членами колективу – людські теплі взаємини, які не рвуться навіть тоді, коли відділ розформовують.

Найперше, потрібно запам’ятати: коли з команди йде людина, команда зникає. Якщо в колективі, очолюваному керівником, з чіткою підпорядкованістю та відповідальністю ,звільняється людина, на її місце знаходять іншу. Кожен "гвинтик" системи максимально уніфікований, тому змінюється без проблем.

Команда – переплетення зв’язків, обов’язків, ролей, відповідальності і ще багато всього, тому розрив єдиного зв’язку її як мінімуму перебудовує у щось інше, як максимум руйнує.

Керівник нового проекту, слухаючи Віталія, розуміє, наскільки багатогранним є об’єднання людей, яких можна назвати командою:

1)     у них є спільна мета;

2)     за досягнення спільної мети всі отримують спільну вигоду;

3)     спільний результат – не завжди матеріальний;

4)     працюють без зовнішнього стимулятора (без формального керівника);

5)     члени команди взаємодоповнюють один одного і здатні на взаємозаміну;

6)     є пряма, зрозуміла всім, залежність загального результату від особистого;

7)     є відповідальність в двох аспектах

– здатність закінчувати справу вчасно

– здатність робити ВСЕ, що можу

8)     спільне інформаційне та емоційне поле.

Компанія друзів стає командою тоді, коли зацікавлена у виконанні того чи іншого проекту. Наприклад, група рушає в турпохід – сплав гірськими річками Алтаю. Мета – пройти за маршрутом від витоку до найближчої великої рівнинної ріки. Працюючи над досягненням мети, всі отримують свій конкретний результат – наприклад, туристичну категорію, випробування власних сил, формування навичок виживання тощо. Всі критерії по списку – є! І навіть розпад після досягнення мети присутній. Отже, компанія туристів – команда!

Ознаки цементування команди:

- всі віддають всі сили на результат

- є розподіл обов’язків (хтось кашоварить, хтось ловить рибу, хтось гребе, хтось правує)

- є колективна і особиста відповідальність за результат (дійдуть до кінця вони всі разом, слабкість одного поверне всіх с маршруту додому)

- мають певну мову спілкування (сильний вітер – "мордодуй", піниста течія у зворотному напрямку після каменя – "коса бочка" і т.п.)

Екстраговане визначення команди з багаторядкових критеріїв:

команда – добровільне об’єднання спеціалістів, які вирішують вузьку задачу. Цементує їх професійність та спільні етичні цінності, говорять вони між собою на особливому сленгу.  

Автор дякує Віталію Бєлову і команді Development today (Вінниця, 31.05.14).

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Просмотров: 1020