Банкіри пропонують відхилити недосконалий законопроект

Асоціація “Український Кредитно-Банківський Союз” звернулася до Комітету Верховної Ради України з питань правосуддя щодо необхідності відхилення законопроекту, який пропонує заборонити примусове звернення стягнення на єдине житло боржника (№ 9124 від 08.09.2011).

УКБС вважає, що ця законодавча ініціатива ставить під загрозу стабільність банківської системи України, виконання банками зобов’язань перед вкладниками та подальший розвиток іпотечного кредитування.

Новації законопроекту суперечать Конституції України та діючому законодавству, яким чітко визначено право кредитора на звернення стягнення на житло боржника у випадку невиконання ним договірних зобов’язань. Обмежень на реалізацію цього права кредитора законом не встановлено.

УКБС зауважив, що прийняття законопроекту може призвести до згортання програм з купівлі в кредит нерухомості, яку неможливо буде враховувати як реальну заставу. Відсутність  відповідного механізму відшкодування втрат від неповернення кредитних коштів заблокує іпотечне кредитування в Україні.

Крім того, проектом не встановлена навіть мінімальна площа єдиного житла боржника, на яке не може бути звернуто стягнення. Відтак, це може бути нерухомість будь-якого метражу: від 20-метрової однокімнатної квартири до великого котеджу (вартість якого свідчить про високі статки власника та його небажання обслуговувати іпотечний борг всупереч спроможності виконати власні зобов’язання перед банком).   

 Ще одним недоліком законодавчої ініціативи є те, що за умови прийняття передбачених у проекті змін, кредитор односторонньо позбавляється права забезпечення повернення боргу. Таким чином послаблюється захищеність кредитора у відносинах з боржником і обмежуються закріплені у законодавстві України права кредиторів на захист своїх цивільних прав в разі порушення. Це суперечить ст. 22 Конституції України, за якою “при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Також УКБС зазначив, що прийняття законопроекту спричинить різке зростання обсягу проблемної заборгованості в портфелях банків. Це становить загрозу для вкладників, коштами яких користуються несумлінні боржники. Неприпустимо вирішувати проблеми одних громадян (які отримали кредити), за рахунок інших – тих, хто повірив у надійність і гарантованість вкладів у банках України. Саме цей шлях пропонує законопроект. 

“У кредитних портфелях фінустанов значний обсяг становлять кредитні операції, забезпечені іпотекою, тому прийняття законопроекту не тільки  загрожуватиме функціонуванню банківської системи, а й знищить іпотечне кредитування в Україні, – зауважила Генеральний директор Асоціації “Український Кредитно-Банківський Союз” Галина Оліфер. – Тому наше об’єднання наполягає на  відхиленні законопроекту для збереження соціальної та фінансової стабільності в країні”.

 

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Просмотров: 852