Кожен із нас навряд чи довірить своє здоров`я медику дилетанту. Чому ж ми іноді довіряємо свої фінанси професіоналам, які «просаджують" активи ІСІ за день на 30% або демонструють -80% за два роки управління?

У своїй  книзі «Вийшов хеджер з туману» Бартон Біггс влучно висловився стостовно інвестиційної статегії індивідуальних інвесторів:  «Громадяни з тверезим розумом не допускають думки про те, щоб укласти грошове парі на своє змагання з професійними спортсменами або грати на гроші в карти проти професійних картярів. Чому ж ця думка повинна приходити в голову по відношенню до роботи на фінансових ринках?». В Україні має місце зворотня тенденція, коли індивідуальні інвестори, торгуючи цінними паперами, заробляють більше, чим професійні управителі. Та і сон у них здоровіший.
Все було би смішно, якби не було так сумно. Якось топ-менеджер однієї із вітчизняних венчурних КУА (в управлінні якої знаходиться більше 100 млн. грн.) в приватній розмові запитав в мене, чи може банк  отримати статус СРО на фондовому ринку.
Кожен із нас навряд чи довірить своє здоров`я медику дилетанту. Чому ж ми іноді довіряємо свої фінанси недолугим професіоналам, які «просаджують активи ІСІ» за день на 30% або демонструють -80% за два роки управління. Останні ще полюбляють регулярно телефонувати інвесторам, щоб запросити на загальні збори акціонерів КІФ, які ніяк не можуть  відбутись через неявку акціонерів.
Зрозуміло, що професійність персоналу професійних учасників фондового ринку обумовлюється його кваліфікацією. З цією метою законодавство встановлює  ряд вимог до працівників, що передбачають відповідне навчання та атестацію спеціалістів. Хоча солідний досвід може дати лише практична діяльність. Як тут не процитувати Положення НКЦПФР: «Атестація фахівців, які мають наміри займатися професійною діяльністю на ринку цінних паперів, провадиться з метою забезпечення сумлінного і професійного виконання ними своїх обов’язків перед учасниками ринку цінних паперів. Для атестації фахівців створюються екзаменаційні комісії, які проводять кваліфікаційні іспити з кожної спеціалізації. У разі успішного складання кваліфікаційного іспиту фахівцю видається кваліфікаційне посвідчення з відповідної спеціалізації.
Професійні знання і навики спеціалістів підтверджуються шляхом складання відповідного кваліфікаційного іспиту. У разі необхідності екзаменаційна комісія може також проводити додаткову співбесіду з фахівцями.
Враховуючи специфіку діяльності на фондовому ринку, встановлення етичних норм і правил, їх законодавче регулювання та постійне вдосконалення є надзвичайно актуальним для вітчизняного фондового ринку. Крім професійних навиків, фахівці повинні мати високий рівень моральності, що є необхідною умовою для здійснення ними діяльності.
Ліберальні вимоги до професійності спеціалістів були потрібні в період гострої нестачі фахівців-фондовиків, коли профучасники буквально переманювали у конкурентів фахівців.  А, можливо, співбесіда з фахівцями повинна стати своєрідним тестом на морально-етичну придатність фахівця до здійснення професійної діяльності на фондовому ринку? Наприклад, за кордоном питання етичної придатності фахівців в окремих сферах діяльності є надзвичайно актуальними. І знов про США. Там перед допуском до юридичної практики необхідно пройти процедуру перевірки особистих якостей претендента та його придатності до професії. При цьому особисті якості позначені терміном, який дослівно можна перекласти як «добрий моральний характер».  За відсутності такого кандидату в юристи може бути відмовлено в праві на зайняття юридичною практикою. Адже в морально-етичному відношенні представники різних професій є перш за все людьми, які мають моральне зобов’язання перед суспільством, професією та собою. Як правники, так і фахівці фондового ринку мають підтримувати високий професійний імідж професії, сприяти захисту суспільних інтересів. Саме тому нагальною є необхідність постійного вдосконалення правил «допуску» фахівців на фондовий ринок.
Адже на даний час в Україні існує більше тисячі сертифікованих фахівців за кожним напрямком діяльності (управління активами, торгівля цінними паперами та ін.). Такої кількості більш ніж достатньо для країни, в якій, по суті,  немає фондового ринку. Пора міняти правила допуску фахівців на фондовий ринок. Можливо, тоді глобальна мережа Інтернет не буде рясніти оголошеннями на кшталт: «Віддам сертифікат з управління активами в оренду, термін дії до 2013 року», «Здам в оренду свої три сертифікати».

Перепечатка данного материала разрешена исключительно со ссылкой на сайт Юридической консалтинговой компании «САЛЕКС» http://salex-lcc.com.ua/ 

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Просмотров: 782