Нацбанк здійснив черговий крок в частині пом’якшення валютних обмежень – з 9 та 15 червня набувають чинності нові вимоги щодо роботи на грошово-кредитному та валютному ринках.

Національний банк здійснив черговий крок в частині пом’якшення валютних обмежень – з 9 та 15 червня набувають чинності нові вимоги щодо роботи на грошово-кредитному та валютному ринках.

З одного боку, це довгоочікуваний крок, а з іншого - прогнозований щодо часу його здійснення. Про перегляд нормативного акту (постанова №140), яким регулюються питання функціонування ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках, було оголошено ще на початку весни. Які власне обмеження будуть переглянуті?

Окремі зміни в цій сфері, як, приміром, пом’якшення вимог щодо виплати дивідендів за кордон, Національний банк анонсував заздалегідь. Перегляд інших правил, наприклад, щодо операцій фізичних осіб в частині обсягів зняття коштів з рахунків, з великою ймовірністю можна було очікувати, враховуючи поточну ситуацію на ринку. Як результат – Правління Національного банку 07.06.2016 затверджило дві постанови: № 341 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та № 342 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України».

Отже, згідно з цими постановами:

- Знижено з 75% до 65% вимогу щодо обов’язкового продажу надходжень в Україну в іноземній валюті на користь юридичних осіб. Безперечно, це матиме позитивний вплив на діяльність експортерів. Водночас НБУ певним чином «обмежив» себе в можливостях купівлі валюти. Потенційні обсяги вливання валюти на ринок будуть дещо зменшені, адже експортери матимуть змогу більше орієнтуватися на свої потреби і очікування. Втім, зважаючи, що останнім часом відбувалося зростання пропозиції на валютному ринку, суттєвого впливу на валютний курс таке пом’якшення не повинно мати.

- Надано можливість емітентам корпоративних прав та акцій, за якими виплачуються дивіденди, депозитарним установам, що обслуговують рахунки в цінних паперах іноземних інвесторів, або безпосередньо іноземним інвесторам повернути дивіденди за кордон. Проте з метою нівелювання впливу репатріації дивідендів на стан валютного ринку, встановлено граничну суму дивідендів, яку дозволяється повертати за кордон. Зокрема, протягом календарного місяця особа може повернути дивіденди у межах загальної суми, що не перевищує більшого з двох наступних граничних значень – 1 млн дол США (в еквіваленті) або 10% від загального обсягу дивідендів, що підлягають/підлягали поверненню за кордон такою особою (але якщо ці 10% становлять понад 5 млн дол США (в еквіваленті), то максимальна сума репатріації дивідендів протягом календарного місяця не може перевищувати 5 млн дол. США (в еквіваленті)). Це стосується дивідендів за корпоративними правами за 2014 та 2015 роки. Таке пом’якшення однозначно матиме позитивний вплив на поведінку іноземних інвесторів. А зважаючи на обмеження щодо сум виплат, це не матиме значного тиску на валютний ринок. Національний банк також анонсував плани щодо надання дозволу в майбутньому  репатріацію дивідендів за попередні роки до 2014 року та за 2016 рік.

- Збільшено максимальну суму продажу готівкової іноземної валюти та банківських металів з 6 тис до 12 тис грн в еквіваленті. При цьому, як і раніше, відповідне обмеження не стосуватиметься випадків здійснення операцій з фізичною особою у разі одночасного дотримання двох умов. Перша: фізична особа купує готівкову іноземну валюту для виконання зобов’язань в іноземній валюті за кредитним договором. Друга: банк здійснює продаж готівкової іноземної валюти в сумі, що не перевищує обсягу зобов’язань в іноземній валюті фізичної особи-позичальника за кредитним договором.

- При купівлі фізичною особою іноземної валюти копіювання сторінок документа, що посвідчує особу та її резидентність, буде потрібним лише у випадках, коли сума купівлі іноземної валюти перевищує 150 тис. гривень. У інших випадках, необхідно буде пред’явити лише відповідний документ.

- Клієнти банків зможуть знімати з рахунків готівку в іноземній валюті та банківських металах на суму до 100 тис. грн. на добу, замість 50 тис. грн. на добу. Також цілком знято обмеження на обсяг видачі готівки в національній валюті через каси та банкомати (до цього часу становило 500 тис. гривень на добу). 

Нові правила пом’якшення валютних обмежень, безперечно, матимуть позитивний вплив на ситуацію в економіці. По-перше, з іміджевої точки зору – в частині можливості репатріації частини дивідендів. По-друге, з психологічної, адже для населення це виглядає певним сигналом щодо можливості вільно розпоряджатися своїми коштами в банках. В-третє, позитив є і з економічної точки зору щодо продажу частини валютної виручки експортерами. 

Стосовно питання зміни попиту на валюту, то це значним чином залежатиме від загальної ситуації на валютному ринку. У короткостроковій перспективі особливо сильного зростання попиту може і не відбуватися. Однак ризики можуть виникати за умови появи будь-яких панічних настроїв чи спекуляцій на ринку абощо. 

На які рішення щодо перегляду обмежень на валютному ринку можна очікувати у подальшому? Наступні кроки Нацбанку залежатимуть насамперед від кількох чинників. Це - відновлення росту економіки України, притоку валюти внаслідок ситуації на зовнішніх сировинних ринках, прогнозованістю дій Кабміну й Нацбанку та довіри до них. На такий перегляд варто очікувати на початку вересня.

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Просмотров: 323