Для повноцінного становлення біржової торгівлі необхідно запустити маржинальну торгівлю цінними паперами. Якщо не вдаватись у високі фінансові матерії, то головна суть маржинальної торгівлі полягає в тому, що інвестори  використовують «кредитне плече» для придбання цінних паперів. Наприклад, маючи 5 тис. грн. індивідуальний інвестор зможе придбавати цінні папери на 10-20 тис. грн.

Для сучасного етапу розвитку фондового ринку характерне впровадження нових технологій біржової торгівлі. Так, у 2009 році «Українська біржа» впровадила інтернет-трейдинг для фізичних осіб, у 2010 була запроваджена торгівля деривативами, що дозволило чималій кількості підприємливих людей заробити собі  на «булочку з ікорочкою».
Для повноцінного становлення біржової торгівлі необхідно запустити маржинальну торгівлю цінними паперами. Якщо не вдаватись у високі фінансові матерії, то головна суть маржинальної торгівлі полягає в тому, що інвестори  використовують «кредитне плече» для придбання цінних паперів. Наприклад, маючи 5 тис. грн. індивідуальний інвестор зможе придбавати цінні папери на 10-20 тис. грн. Для порівняння зазначимо, що в США та Західній Європі аналогічний інститут з’явився ще на початку ХХ ст. В Україні навіть за відсутності правових актів щодо маржинальної торгівлі торговці цінними паперами надають клієнтам відповідні послуги.
Поскільки спасіння потопаючих - справа рук самих потопаючих, представники фондових бірж та торговців цінними паперами вирішили самотужки розробили відповідну «нормативку» у вигляді Проекту Положення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) «Про здійснення діяльності торговця цінними паперами при укладанні договорів з використанням грошових коштів та/або цінних паперів, наданих торговцем у позику клієнту», що був розміщений на сайті НКЦПФР. Ним пропонувалось врегулювати здійснення діяльності торговця цінними паперами при укладанні договорів  купівлі-продажу цінних паперів на підставі разових замовлень клієнтів, розрахунок за якими здійснюється торговцем з використанням грошових коштів або цінних паперів, наданих торговцем у позику клієнту на підставі відповідного договору.
З метою доопрацювання Проекту Положення 23 червня 2011 року відбулось спільне засідання Експертної ради Асоціації «Фондове Партнерство» та робочої групи Консультаційно-експертної ради (КЕР) при НКЦПФР, в якому брав участь «ваш покорный слуга». Після довгих дискусій між фінансистами та правниками все-таки було досягнуто консенсусу, внаслідок чого з’явився Проект «Положення про здійснення діяльності торговця цінними паперами при маржинальній торгівлі», згодом без зауважень схвалений КЕР  НКЦПФР.
         По-суті, правове підгтунтя мажинальної торгівлі цінними паперами було закладено.  Для повного ефекту маржинальної революції не вистачало лише залпу крейсера «Аврори» у вигляді затвердження проекту НКЦПФР. Та, враховуючи кризові явища на міжнародних фондових ринках, у НКЦПФР на відміну від інших органів влади вистачає здорового глузду, щоб зважено підійти до реформування фондового ринку.
Питання впровадження маржинальної торгівлі на фондовому ринку лежить як в правовій так і позаправовій площинах. З одного боку, маржинальна торгівля вимагає комплексного підходу при розробці законодавства. Одного Положення НКЦПФР недостатньо, необхідні зміни в Закон України « Про цінні папери та фондовий ринок», та інші законодавчі, а також підзаконні акти. Законодавства про маржинальну торгівлю має бути системним та впорядкованим. З іншого боку, є потреба в розробленні професійних стандартів торговців цінними паперами при здійсненні ними маржинальної торгівлі. Особливу увагу слід приділити охороні та захисту прав клієнітв торговців цінними паперами, посиленню уваги законодавця до ризиків маржианльної торгівлі. Світова практика маржинальної торгівлі цінними паперами свідчить також про темні її сторони, які в подальшому обумовлюватимуть рівень правового регулювання цього явища. Нормативна база з маржиальної торгівлі в вдосконалюватиметься. При цьому важливого значення має набувати світовий досвід функціонування інституту маржинальної торгівлі. 
Загалом, провадження повноцінної маржинальної торгівлі цінними паперами в Україні – це лише питання часу. Тут все має відбуватись еволюціним шляхом. Адже, як показало життя, українське суспільство не в захваті від  політичних, і пенсійних,  і тому подібних реформ.

Перепечатка данного материала разрешена исключительно со ссылкой на сайт Юридической консалтинговой компании «САЛЕКС» http://salex-lcc.com.ua/ 

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Просмотров: 1299