Надзвичайно важливо скоріше розпочати в Україні роботу по розбудові ринку проблемних активів за стандартами наших американських партнерів, а також удосконаленню  системи продажу активів неплатоспроможних банків. І досвід плідної співпраці у цих напрямах у нас вже є зі Світовим банком,  Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC) та Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

     Реформування української банківської системи - це навіть не вибір, а це єдина і безальтернативна необхідність для подальшого розвитку економіки країни. Просто іншого шляху у нас немає. І часу на розгойдування вже не залишилося. Особливо гостро це розумієш, коли дізнаєшся про впровадження високих американських стандартів українськими провідними фахівцями фінансового ринку, які ще і як платники податків продовжують оплачувати порятунок цілого ряду комерційних банків, що йдуть на дно. І досвід плідної співпраці у цих напрямах зі Світовим банком,  Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC) та Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) у нас вже є.     

     На миттєву реанімацію банківської системи вже давно ніхто в Україні не розраховує  - довіра до банків настільки впала, що навіть років за п'ять-сім  її не відновити. А те, що у нас банки працюють, кредити скупо, але видаються, а депозити - помалу залучаються, явище тимчасове, і все гірше ще попереду. Тому надзвичайно важливо скоріше розпочати роботу по розбудові ринку проблемних активів банків за стандартами наших західних партнерів, а також удосконаленню  системи продажу активів неплатоспроможних банків у відповідності до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку)».     

     Даним процесом реформування в умовах системної кризи можна керувати двома шляхами - повільно і копітко підлагоджувати правильні механізми, вибудовувати систему, ставити її під контроль громадянського суспільства, яке теж треба паралельно створювати, - це безпрограшний, але дуже довгий шлях. А нам сьогодні потрібний швидкий результат. Хоч би тому, що кредит часу, відпущений громадянами,зокрема, вкладниками банків не безмежний. Так, що ж робити? Який це інший шлях?     

     Треба негайно брати за основу конструктивну позицію учасників ринку проблемних активів. Їх ідея полягає в тому, щоб накопичені ними досвід і технології направляти на вирішення проблем в системі продажу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб  і в цілому створювати привабливе інвестиційне середовище по всій країні. Нарешті, за їх переконанням, провідні фахівці в Україні повинні повірити в те, що у своїй державі вони можуть бути затребувані, корисні і навіть цікаві. А першими двома кроками в цьому напрямку повинні стати, по-перше, впровадження стандартів роботи фінансових консультантів ФГВФО у відповідності до розвинених ринків Євросоюзу та США - безпосереднє започаткування практики роботи американських фінансових консультантів-підрядників Федеральної Корпорації зі Страхування Депозитів США.     

     По-друге, запровадження Пілотного проекту щодо методологічного та організаційного врегулювання питань продажу активів неплатоспроможних банків в результаті здійснення факторингових операцій, укладення договорів відступлення прав вимоги. Досить тільки чекати на краще, треба самим підприємцям ініціювати реформування фінансового ринку і, зокрема, банківського сектору.     

     Тому, як відомо, 1 березня в Аудиторській палаті України відбулося перше засідання ініціативної робочої групи щодо удосконалення системи продажу активів Фондом гарантування вкладів. Вже всім зрозуміло, що не можливо підтримувати у нинішньому стані національну банківську систему, якщо ми хочемо далі розвиватися як конкурентоздатна країна. Цей факт сигналізує також і про те, що вітчизняний ринок проблемних активів потрібно терміново розбудовувати, вносити кардинальні зміни в сферу діяльності Фонду гарантування вкладів, комерційних банків, бірж, компаній з управління активами, факторингових і колекторських компаній тощо.      

     Підготовка конструктивних рекомендацій та пропозицій стала предметом досліджень учасників і експертів Торгово-Промислової палати України, Аудиторської палати України, Асоціації українських банків, Асоціації учасників колекторського бізнесу України, Агентства по рефінансуванню житлових кредитів, Української асоціації інвестиційного бізнесу, Асоціації консалтингових фірм, Асоціації факторингових компаній України «УкрФактор», ГО «Асоціація потерпілих вкладників»,  ВГО «Фінансова грамота України», Антикорупційної ради при Київському міському голові та інших провідних фахівців.     

     Але процедура їх реалізації досі перебуває на стадії вдосконалення, а треба терміново налагодити ефективну систему продажу у співпраці учасників ринку з Фондом гарантування вкладів та нашими американськими колегами. І знову сподіваємося на технічну допомогу щодо впровадження високих стандартів фінансових консультантів США, зокрема, з боку IFC і USAID. З цього приводу також ініціюємо зустріч з Послом США в Україні Джеффрі Р. Пайєттом. Конструктивні ідеї є, також є надія, що вдасться їх реалізувати масштабно і ефективно.

     Олександр ГОНЧАРОВ,

     Директор Інституту розвитку економіки України

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Просмотров: 392